تبلیغات
RF2268AM - رهبران نظریه کیفیت (ادواردز دمینگ)
پنجشنبه 28 فروردین 1393

رهبران نظریه کیفیت (ادواردز دمینگ)

   نوشته شده توسط: عارف محمدی    نوع مطلب :ا.مدیریت کیفیت وبهره وری ،

پایه های مدیریت جامع كیفیت در اصل از دو دهه 1950 پی ریزی شده است اما از اوایل 1980 نقش موثر خود را به عنوان یك شیوه جدید ایفا كرده است. در شكل گیری و روند تكاملی مدیریت جامع كیفیت دانشمندان زیادی نقش داشته اند كه به شرح ، روش چندتن از مهمترین آنها كه پیش از دیگران در روند تكاملی موثر بوده اند به مرور می پردازیم.
ادواردز دمینگ

پایه اولیه مدیریت كیفیت توسط دكتر دبلیوادوارد دمینگ كه یك دانشمند آمریكایی است درسالهای پس از جنگ جهانی دوم در ژاپن پی ریزی شد.
دمینگ كنترل كیفیت آماری فرایند (
SPC) را به ژاپنی ها آموخت و همیشه این نظر را حفظ كرد، كه مدیریت باید دركی از انحراف آماری داشته باشد او نظریه SPCرا طی جنگ جهانی دوم با موفقیت در ایالات متحده پیاده كرد وتوانست طراحان، مهندسان و بازرسانی را برای فعالیتهای جنگ آموزش بدهد، آموزش او به كاهش بسیار در ضایعات و دوباره كاری منجر شد و به بهبود بهره وری انجامید. دمینگ اصرار دارد كه تغییر سیستم و فرایندها با مسئولیت مدیران است و آنها باید انحرافات درسیستم ها و فرایندها را با استفاده ازنمودارهای كنترل بشناسد و كنترل كنند. او آموزش می دهد كه تمام سیستم ها، حاوی مقدار معین انحراف هستند یعنی عملكرد آنها حول مقدار متوسطی گاه بیشتر از حد متوسط و گاه كمتر از آن تغییر می كند ازجمله مثالهای گوناگونی عملكرد عبارتند از:
 - مدت زمانی كه طول می كشد تا هیئت تحقیق به وسیله تلفن پاسخ گویند؛
 - مدت زمان پرداخت صورتحساب؛
 - تعداد خطا در پرداخت؛
 - تعداد شكایات از مشتریان درون سازمانی درمورد دریافت اطلاعات غلط؛
 - تعداد ساعات كار تلف شده در اثر تاخیر شروع گردهمایی؛
 - مدت انتظار مشتری در صف؛
 - درصد قطارهایی كه به موقع وارد می شوند؛
 - امتیازها در بازنگری عملكرد مدیران.
 درواقع دو نوع گوناگون وجود دارد. آنها كه حاصل علل هستند و آنها كه در نتیجه علل خاص ایجاد می شوند. انحراف با علل عام نتیجه رویدادها یا حوادث غیرعادی است كه به خارج از كاركردهای معمول این سیستم مربوط می شود. مدیریت امروز دكتر ادوارد دمینگ را به عنوان «پدر مدیریت كیفیت» درنظر می گیرد. اولین كلید ارتقای كیفیت فراگیری روشهای آماری كنترل فرایندهاست. دومین كلید دستیابی به ارتقای مستمر كیفیت این است كه مدیریت و ارتقای كیفیت یك مسئولیت همگانی است و سوم اینكه هر كاری جزئی از یك سیستم است كه می توان به روش مختلف سازماندهی كرد تا پاسخگوی نیازها و انتظارات مشتریها باشد.

deming_cycle.jpg

 شهــــرت دمینگ نتیجه نظریه های او و به خصوص ٍ«برنامه 14 نكته ای»، «چرخه دمینگ» و نظریه بیماریهای مرگبار» اوست.
 14 نكته او فلسفه ای برای مدیریت ارائه می كند:
 1 - ایجاد ثبات، در هدف بهبود فرآورده و خدمت؛
 2 - پذیرش فلسفه نوین؛
 3 - خودداری ازمتكی بودن به بازرسیهای گسترده؛
 4 - اجتناب از روشهای كسب و كار تنها برپایه عامل قیمت؛
 5 - بهبود مداوم سیستم های تولید و خدمات؛
 6 - نهادینه كردن آموزش؛
 7 - نهادینه كردن رهبری؛
 8 - برطرف كردن ترس در كاركنان؛
 9 - فروپاشی سدهای میان وظایف ستادی؛
 10 - زدودن شعارهای تهی و تعیین هدفهای تولیدی برای كاركنان؛
 11 - زدودن سهمیه های كمكی؛
 12 - زدودن سدهای موجود در راه احساس غرور و استادی كاركنان؛
 13 - نهادینه كردن برنامه های منسجم تحصیلی و آموزش؛
 14 - اقدام و عمل در به ثمر رساندن دگرگونی سازمان.
 این چهارده نكته، اساس كار دمینگ برای تغییر صنایع آمریكا در همه جا، در شركتهای بزرگ و كوچك فعال در زمینه ساخت صنعتی محصولات یا خدمات هستند.
«بیماریهای مرگبار» كیفیت به تعبیری كه دمینگ از آنها دارد در مسیر تحول وجود دارد و این بیماریها عبارتند از: فقدان انسجام هدف در برنامه ریزی محصول یا خدمات؛ تاكید بر سود كوتاه مدت؛ سیستم رتبه بندی و بازنگریهای سالانه كه به نتایج نهایی تاكید دارد. افراد به خاطر خوب كاركردن درسیستم پاداش می گیرند نه به خاطر بهبود آن؛ تحرك مدیریت به شكل «جهش شغلی»؛ تكیه صرف مدیریت به ارقام مشهود، درست به اندازه این ارقام مشهود اعداد ناشناخته یا حتی غیرقابل شناخت مثلاً تاثیر عدم رضایت مشتری درفروش آتی اهمیت دارد. دمینگ برای تحقق ارتقای مستمر كیفیت روشی سیستماتیك برای حل مسئله و بهبود ارائه كرده است كه به چرخه دمینگ معروف است. در بهبود سیستم عمل كردن به شیوه ای است آگاهانه و منطقی، در غیر این صورت به آنچه می رسیم كه دراصطلاح تحریف سیستم نامیده مـــــی شود و تنها به بدتر شدن امور می انجامد، چرخه دمینگ به چرخه شورات نیز شهرت دارد كه مبنای خوبی برای بهبود سیستم است.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر