تبلیغات
RF2268AM - نگاهی به داستانهای فانتزی علمی در دنیای واقعی فناوری

داستانهای فانتزی و تخیلی علمی با پیشرف فزاینده علم و فناوری روز به روز بیشتر شکل واقعیت به خود می‌گیرند و حتی ممکن است در آینده نزدیک شاهد به حقیقت پیوستن بسیاری از آنچه تاکنون تنها در فیلمها قابل باور بود، در جهان واقعیت باشیم.

نگاهی به داستانهای فانتزی علمی در دنیای واقعی فناوری

سایت لایوساینس در نگاهی به جهان‌های تخیلی که پیش از آن تنها در تصور انسان جای داشته و اکنون در دنیای سینما جامه عمل به تن کرده‌اند، پرداخته و همچنین آنها را از لحاظ امکان‌پذیری درجه‌بندی کرده است.

جهان پیشتازان فضا

مجموعه فیلمهای پیشتازان فضا از نمونه‌هایی انباشت شده از علم و فناوری، الهام‌بخش چندین نسل از دانشمندان و مهندسان بوده‌اند: سفر با سرعت بالاتر از نور، انتقال از راه دور، سلاحهای پرتویی، مترجمان جهانی، واقعیت مجازی مبتنی بر هولوگرام و رابطان متحرک.

تعدادی از این فناوری‌ها تا اندازه‌ای شکل واقعیت به خود گرفته و تعداد دیگری مانند سرعت بالاتر از نور و وجود بیگانگان فضایی با شکل و رفتار انسانی از لحاظ فیزیک و منطق قابل باور نیستند.

رتبه بندی علمی: خوش‌بینانه

پارک ژوراسیک

در فیلم «پارک ژوراسیک» دانشمندان با استفاده از شیوه‌های تاگ‌سازی و دی‌ان‌ای‌های قدیمی در فسیلها به بازسازی دایناسورها و دیگر حیاتهای منقرض شده می‌پردازند. دانشمندان در مورد سالم باقی ماندن دی‌ان‌ای در این دوره زمانی طولانی تردید دارند. با این حال مایکل کرایتون داستان‌نویس توانست با ذکر این نکته که می‌توان بخشهای شکسته دی‌ان‌ای قدیمی را با دی‌ان‌ای حیوانات زنده پر کرد، امتیازاتی بدست آورد.

رتبه بندی علمی: خوش‌بینانه

جنگ ستارگان

در فیلم «جنگ ستارگان»، شخصیتهای پیشرفته مصنوعی با سلاحهای پرتویی با هم جنگیده و با هولوگرامهای روی فضاپیماهای خود در مورد سلاحهای کشتار جمعی گفت‌وگو می‌کنند. این فیلم بر روی علم و فناوری در جهان واقعی تأثیر گذاشته است. بسترهای تسلیحاتی طرح ابتکاری دفاعی استراتژیک مستقر در فضا که در دهه ۱۹۸۰ مورد بحث قرار داشت، بطور مسخره «جنگ ستارگان خوانده می‌شد. البته هنوز قسمت سخت آن که از پذیرفتن سرعت بالاتر از نور مشکل‌تر بوده، مفهوم نیرو به عنوان یک قدرت فیزیکی است که تله‌پاتی، دورجنبانى و پیش‌آگاهى را ممکن می‌سازد.

رتبه بندی علمی: باورنکردنی

جهان نارنیا

پشت یک کمد لباس در روستاهای انگلیس به جهان دیگری موسوم به نارنیا راه دارد که گذشت زمان در آن با زمین متفاوت بوده و کودکان با یک شیر سخنگو و موجودات افسانه‌ای، علیه یک جادوگر مسلح به شیرینی جادویی که مخالفانش را به سنگ تبدیل می‌کند، با هم متحد می‌شوند. عناصر این فیلم از جمله یک مدخل به یک سیاره دیگر که از زمان متفاوتی برخوردار بوده، تنها در داستانهای علمی تخیلی اتفاق افتاده و در جهان واقعی جایی ندارند.

رتبه بندی علمی: کاملا فانتزی

جهان کرم شب‌تاب

در آینده‌ای که در مجموعه تلویزیونی کرم شب‌تاب به تصویر کشیده شده،‌ انسانها از زمین مهاجرت کرده و یک سیستم را با استفاده از قابل سکونت کردن سیارات و قمرهای بسیار تشکیل داده‌اند. این جهانها بین فقیر و غنی تقسیم شده و یک جنگ داخلی منجر به زندگی انسانها در جهانهایی با رویه دشمنی شده و معمولا از فناوری‌های بدوی قدیم جهان غرب برخوردارند. این برنامه بدون روبات، انسانهای بیگانه و دستگاههای سریعتر از نور و تنها با چند عنصر نادر مانند تله‌پاتی به روایت یک داستان تخیلی می‌پردازد.

رتبه بندی علمی: خوش‌بینانه

سرزمین اوز

یک گردباد با خود، شخصیت داستان جادوگر شهر اوز را به سرزمینی با مترسکها، شیرها و مردان قلعی سخنگو می‌برد که در آنجا باید وارد یک شهر زمردی شده و با جادوگران رقابت کند. جالب این که تغییر جنگلبان قلعی از یک موجود زیستی به یک حالت مکانیکی یادآور طرح هانس موراوک روباتیک‌کار برای آپلود مغز در رایانه با جایگزینی یک نورون با ریزتراشه با قابلیت اجرایی مشابه است. با این حال دیگر عناصر داستان مانند میمونهای پرنده کاملا تخیلی خواهند ماند.

رتبه بندی علمی: کاملا فانتزی

زمین میانی جی تاکین

در داستان میانه زمین، انسانها، الفها، دورف‌ها، کوتوله‌ها و اورک‌ها در یک جهان شبیه به قرون وسطی در حال جنگ و زندگی به همراه گرگها، عقابها، عنکبوتها و موجودات عجیب غول‌پیکر هستند. دانشمندان موفق به شناسایی بستگان ریز و پا بزرگ دور انسان که کوتوله نام‌گرفته‌اند، انسانهای مدرن همزمان با آنها و ادغام نسل آنها با دیگر انسان‌نماهایی مانند نئاندرتالها شده‌اند. محققان امروزه حتی توانسته‌اند پوشش نامرئی‌کننده را مشابه قدرت ارباب حلقه‌ها تولید کنند. اما در حالت کلی این فیلم کاملا تخیلی بنظر می‌رسد.

رتبه بندی علمی: کاملا فانتزی

ماتریکس

در آینده‌ای که در سه‌گانه ماتریکس به نمایش درآمده، جنگ میان انسانها و روباتها منجر به نابودی زمین و به بردگی رفتن انسانها با مغزهایی متصل به یک جهان تصویری رایانه‌ای و بدنهایی به عنوان ژنراتور برق شده است. دانشمندان به آرامی در حال پیشرفت در دنیای روباتیک و واقعیت مجازی بوده اما از تولید هوش مصنوعی در سطح انسان بسیار دور هستند. همچنین راههای بسیار بهتری برای تولید برق از منابعی بجز انسان وجود دارد!

رتبه بندی علمی: باورنکردنی

Ringworld لاری نیون

تیمی از انسانها و بیگانگان از دنیای طاقت‌فرسای Ringworld که شامل حلقه‌ای با عرض حدود ۲۹۰ میلیون کیلومتر مشابه مدار زمین در اطراف خورشید است، دیدار می‌کنند. سرعت چرخش این حلقه برای ایستادن بر روی آن و تجربه گرانشی مشابه گرانش زمین کافی است. این مسأله منجر به تولید شرایط تقریبا مشابه زمین در محیط داخلی حلقه و در محیط قابل کاربری در حدود سه میلیون برابر سطح زمین شده است. عناصر علمی تخیلی بسیاری در این فیلم مانند تله‌پاتی، انتقال از راه دور، سفرهای سریعتر از نور، حوزه‌های سکون و پیش‌بینی‌های ژنتیکی، شانس حضور دارند. اما این داستان خیلی با دنیای علم نزدیک است.

رتبه بندی علمی: خوش‌بینانه

دنیای رویاهای داستان بی‌پایان

در دنیای رویاها،‌ قهرمان داستان باید با موجی از تاریکی موسوم به پوچی که جهان را در بر می‌گیرد، مبارزه کند. وی در این راه توسط یک اژدهای بخت به نام فوخور یاری شده و با ایگرامول می‌جنگد. وی سرانجام در‌می‌یابد که پسری از جهان واقعی که داستان وی را مطالعه می‌کند با او در هم تنیده شده است. این داستان کاملا تخیلی است!

رتبه بندی علمی: کاملا فانتزی

قمر پاندورای آواتارها

پاندروا یک قمر قابل سکونت سیاره غول‌پیکر گازی و افسانه‌ای غول یک چشم در منظومه دو ستاره‌ای واقعی آلفا قنطورس است. در آنجا انسانهای مسلح به پوششهای روباتیک با انسان‌نماهای بیگانه بر سر خارج کردن سنگی با ارزش و فلز مانند از دل این سیاره هستند. در جنگلهای انبوه پاندورا یک عروسک کنترل از راه دور توسط یک انسان معلول اداره می‌شود.

رتبه بندی علمی: خوش‌بینانه

جهان من، روبات

آینده به تصویر در آمده در فیلم «جهان من، ‌روبات» مملو از آندرویدها و دیگر روباتهایی است که سه قانون روباتیک مشهور اسحاق آسیموف را رعایت کرده و از شکار دیگران و خودشان در زمان خدمت به انسانها خودداری می‌کنند. دانشمندان گام به گام در حال توسعه روباتهایی با قابلیت حرکت و راه رفتن شبیه انسان هستند که در ژاپن برای کمک به جمعیت مسن رو به رشد آن طراحی شده‌اند؛ اما تولید روبات‌هایی با منطق انسان در این حد بسیار دور از دسترس بوده و احتمالا با زیر روال‌های اخلاقی پیچیده نیز روبرو خواهد شد.

رتبه بندی علمی: ممکن

گزارش اقلیت

در آینده موجود در این فیلم، پلیس با تکیه بر افرادی که قابلیت دیدن آینده را دارند، به توقف جرایم پیش از وقوع آنها می‌پردازد. اگرچه پیش‌آگاهی تا جایی که میدانیم، امری خیالی است اما در این فیلم از تعاملات رایانه‌ای مبتنی بر حرکت و تبلیغاتی که به افراد با نام آنها اشاره دارد و امروزه انواع ابتدایی آن بوجود آمده، استفاده می‌شود. همچنین نیروهای سرمایه گذاری سیا و گوگل هر دو از شرکتی که به نظارت در لحظه بر اینترنت برای پیش‌بینی آینده می‌پردازد، حمایت می‌کنند. از این رو شاید پیش‌آگاهی آنچنان که تصور می‌شود، خیالی نباشد.

رتبه بندی علمی: خوش‌بینانه

دنیای دروازه ستارگان

حلقه‌های منشا فرازمینی مانند درگاه‌هایی به شکل کرم چاله به جهانهای دور عمل کرده که در آنها قهرمانان به جنگ با بیگانگانی شبیه به خدایان مصری می‌پردازند. اگرچه دانشمندان در مورد وجود کرم چاله‌ها تردید دارند، احتمالا از شکلی کروی مانند سیاه‌چاله برخوردار بوده و می‌توان در آن سفرهای رفت‌وبرگشت را انجام داد.

رتبه بندی علمی: باورنکردنی

۲۰۰۱: ادیسه فضایی

بیگانگان در سیر تکاملی نوع بشر دستکاری کرده و مصنوعاتی بوجود آورده‌اند که می‌توانند فضانوردان را در فضا حرکت داده و سیارات عظیم گازی را در میان ستارگان جابجا کنند. آرتور کلارک، همچنین دستی در علم داشته و اولین فیزیکدانی بود که حرکت ماهواره‌های ارتباطی را ایجاد کرده و از این رو اگرچه برخی از عناصر داستانی او تخیلی هستند، اما به قول خودش، هر فناوری پیشرفته از جادو قابل تشخیص نیست. علم وی در کنار دیگر جنبه‌های داستانهایش مانند هوش مصنوعی، فیزیک اتمی، مکانیک چرخشی،‌ انیمیشن معلق، ارتباط ویدیویی،‌ سکونت در ماه و شناسایی صوت بطور معقولی به تصویر کشیده شده است.

رتبه‌بندی علمی: خوش‌بینانه

بلید رانر

در آینده‌ای که این فیلم به تصویر کشیده، رپلیکانتهای انسانی باید توسط پلیس شکار شده و از بین بروند. این آندرویدها بطور زیستی و با ژن مصنوعی مهندسی شده‌اند. اگرچه این موجودات مصنوعی بوده، در صورت انسان بودن آنها این حرکت در حوزه فنی کاملا ممکن بوده چرا که تاکنون تلاشهای زیادی برای ساخت انسانهای روباتیک انجام شده است. سفرهای فضایی نیز اکنون قابل دسترسی بوده اما برای عمومی شدن آن باید منتظر ماند. حتی خودروهای پرنده درون فیلم نیز در دنیای واقعی ممکن بنظر می‌رسند.

رتبه بندی علمی: ممکن

لس‌آنجلس، کشور بیگانگان

در سال ۱۹۸۸ یک فضاپیما حامل ۲۵۰ هزار برده از سیاره تنکتون به صحرای موجاوه منتقل شدند. این مسافران که شیر ترش و گوشت خام می‌خوردند، به سرعت در جامعه آمریکا وارد شدند. این افراد از سه جنسیت برخوردار بودند که شبیه به برخی از نمونه‌های مورچه برداشت‌کننده هستند.

رتبه بندی علمی: خوش‌بینانه

ترمیناتور

در فیلمها و مجموعه‌های ترمیناتور، دستگاهها و انسانهایی از آینده پیوسته در تلاش برای بازنویسی تاریخ و استقرار سربازانی در زمان قبل برای کشتن یا محافظت از شخصیتهای تاریخی هستند که ابزار اصلی آنها ترمیناتورها هستند. این موجودات در واقع روباتهایی با پوشش پوست و گوشت هستند. اگرچه هنوز امکان سفر در زمان مورد تردید قرار دارد، اکنون دانشمندان بسیاری بر روی رویاتها کار کرده و همچنین به پرورش گوشت در آزمایشگاه پرداخته‌اند. همچنین دستگاه‌های اولیه با قابلیت تغییر حالت نیز تاکنون ساخته شده‌اند.

منبع : ایسنا

منبع..........

http://www.alamto.com/%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D9%81%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B2%D9%8A-%D8%B9%D9%84%D9%85%D9%8A-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%86%D9%8A%D8%A7%DB%8C-%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%B9%DB%8C.html

 


Carrie
جمعه 17 آذر 1396 07:34 ب.ظ
Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against
hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations?
What do eccentric heel drops do?
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:38 ب.ظ
Hi, i believe that i saw you visited my blog thus i got here to go back the favor?.I am trying to
in finding things to enhance my website!I suppose its
good enough to use some of your ideas!!
how to stop a foot pain
شنبه 17 تیر 1396 12:05 ب.ظ
Hey very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I will bookmark your website and take the feeds additionally?

I'm satisfied to find so many helpful information here within the post, we'd like work out extra techniques in this regard, thanks for sharing.
. . . . .
fortunateoaf1337.over-blog.com
سه شنبه 2 خرداد 1396 03:55 ب.ظ
wonderful points altogether, you just gained a brand new reader.
What may you recommend about your post that you simply made a few days ago?
Any certain?
Florrie
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 12:38 ق.ظ
Hi there everyone, it's my first visit at this web page,
and post is actually fruitful designed for me, keep up posting these articles.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 03:37 ب.ظ
Howdy would you mind letting me know which webhost you're utilizing?
I've loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say
this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good
internet hosting provider at a fair price?
Thank you, I appreciate it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر